Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Anne-oğul Can’lar için adalet mücadelesi sürüyor

Onur Yaser ve Hatice Can için sürdürülen adalet arayışı mücadelesine destek sağlamak amacıyla geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da bir dayanışma paneli yapıldı. Can ailesi, arkadaşları ve sivil toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelerek kurduğu Onur Yaser ve Hatice Can’larımız için Adalet Platformu’nun düzenlediği panele gazeteciler İsmail Saymaz, Burcu Karakaş ve akademisyen Öznur Sevdiren katıldı. 

Çocukluk sobelendi!

Özellikle kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılığa ve sorunlarına dikkat çekmek için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla belirlenen Dünya Kız Çocuklar Günü Bursa’da da etkinliklerle kutlandı. Dursaliye Şahan’ın haberi. 

Otobüs

Aslıhan Güze, hemen her zaman ve her yerde, metroda, tramvayda, bir restorana ya da mağazaya giriş kapısında ‘centilmenlik’ ve kibarlık olarak karşımıza çıkan toplumsal cinsiyet rollerini yaş ile ilişkilendirerek anlattı. Aslıhan Güze’nin bu rolleri örneklerle düşünmemizi ve sorgulamamızı sağlayan yazısı…  

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Genç Kurul üyelerini arıyor!

 

“Kızlarına kötü davranan bir ülkeyiz”

Milletvekili Şafak Pavey, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü nedeniyle TBMM’de gündem dışı konuşma yaptı: “Hiç umudum yok ama bu kızların sizin kızınız olduğunu varsaysanız bir ihtimal yarattığınız felaketi hissedersiniz. Cinsiyet eşitliğinin çocukları ayırarak değil buluşturarak yerleştiğini, çocuk haklarının savaş çıkararak değil savaşlara mani olarak kazanıldığını hatırlarsınız.” 

Seçim bildirgesi böyle olur

İzmir Barosu’nda gelecek hafta yapılacak seçimler öncesi Çağdaş Avukatlar Grubu toplumsal cinsiyete duyarlı seçim bildirgesi yayınladı. Halen yönetimde bulunan ve yeni dönemde de bu göreve talip olan grubun önceliği kadın avukatlar. Hülya Anbarlı’nın haberi. 

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü!

150’den fazla kurumsal üyesiyle dört STK ağı ve Türkiye’deki BM kuruluşları Dünya Kız Çocuklar Günü için bir araya geldi ve ortak bildirilerini hazırladı. 

Çocuklar için barış, hemen şimdi!

Kobane’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemlerde 24 saat içerisinde en az dört çocuk yaşamını kaybetti, en az 10 çocuk ağır yaralandı, en az 110 çocuk gözaltına alındı… Gündem Çocuk Derneği’nin açıklamasını yayınlıyoruz.

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü!

 

Baş bağlama çocuk gelişimi açısından zararlı

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, ortaöğretimde kız çocuklarla ilgili baş bağlama serbestisini içeren yönetmelik hakkında bir basın bildirisi yayınladı: “Kız çocuğun başının bağlanması cinsel kimliğinin tehlike içeren, tehdit oluşturan bir kimlik olduğu algısını yaratır. Bu durum çocukluk, ergenlik ve erişkinlikte sorun olarak karşımıza çıkar.” 


[ 1 / 130 ]


 
Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi