Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Binlerce çocuk (ve hamile)

Türkiye’de yedi yıl boyunca 91 binden fazla kız çocuk daha 18 yaşına gelmeden hamile kaldı. Sağlık Bakanlığı’nın verisi, İstanbul’un ergen hamilelikleri vakalarının en sık görüldüğü kent olduğunu söylüyor. İkinci sırada İzmir, son sırada ise Tunceli var. 

Kadın gazetecilere yapılan hakaretleri kınıyoruz

Kadın Adayları Destekleme Derneği Taraf Gazetesi yazarı Amberin Zaman’dan sonar Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ceyda Karan’ın sözlerinin sosyal medyada çarpıtılarak hedef gösterilmesi hakkında bir basın açıklaması yaptı. 

Çocuk evliliklerinin önlenmesi küresel kalkınma hedefleri arasında yer almalı

BM’ye üye 70 ülkenin oluşturduğu Açık Çalışma Grubu geçen martta çocuk evliliklerini gündemine aldı. Bu öneri üyelerin 19’u tarafından benimsendi. Destekleyenlerden biri de Türkiye. Çalışma grubuna yazacağımız mektuba bu alanda çalışan tüm sivil toplum örgütlerinin katkısını bekliyoruz. 

Evlilikte bir başka eşitsizlik

Anne isimleri, eşitlik hareketi kapsamında Birleşik Krallık evlenme kayıtlarına girecek. David Cameron, hali hazırda kullanılan sistem Kraliçe Viktorya dönemine dayanıyor ve modern İngiltere’yi yansıtmıyor, diyor.

“Feministlere verilen oy boş oydur”

İsveç’te Feminist Parti ile, “oyları nasıl böldüklerini”, İsveç’te bitti denilen ataerkinin yaşattıklarını, anti-demokratik seçim barajını, feministlere dönük cinsiyetçi medya saldırılarını ve seks işçiliğini konuştuk.

Antep’ten ‘Suriye’ hikayeleri

Suriyelilere yönelik linç girişimlerinin sürdüğü Antep’te insan ticareti yapıldığı ve kadınların seks işçiliğine zorlandığı söyleniyor. Kadınlar 22 TL’ye pazarlanıyor, aralarında 12-13 yaşlarında kız çocuklar da var. 

“Islık çalmayı biliyorsun değil mi Steve?”

1944 yılında Howard Hawks’ın Ernest Hemingway’in romanından uyarladığı “Sahip Olmak Ya Da Olmamak’ta (To Have and Have Not)” böyle sesleniyordu Harry’ye Marie “Slim” Browning karakterine hayat veren 19 yaşındaki Lauren Bacall. “Benimle olduğunda oynamak zorunda değilsin Steve. Bir şey demen de gerekmiyor, yapman da. Belki sadece ıslık çalabilirsin. Islık çalmayı biliyorsun değil mi Steve? Dudaklarını birleştirecek, üfleyeceksin." Sinema tarihinin unutulmazları arasına giren bu replikle, döneminin “kendine güvenen, güçlü, bağımsız kadın” imgesinin perdedeki temsilcisi olacağının ilk işaretlerini veriyordu.

Matematiğin büyük ödülünü ilk kez bir kadın aldı

Matematik alanında prestijli bir ödül olan ve bugüne kadar hep erkeklere verilen “Fields Madalyası”nı bu kez 37 yaşındaki Meryem Mirzakhani aldı. İranlı olan Mirzakhani, ABD’deki bir üniversitede ders veriyor. 

TÜSİAD’dan kısa film yarışması

TÜSİAD Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerine yönelik, “Kadın-Erkek Eşitliği” temalı kısa bir film yarışması düzenliyor. Yarışma, genç nesillerin toplumsal zihniyet dönüşümünü hızlandırıcı gücünden hareketle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Türkiye sineması kadın yönetmenleri görmüyor! Vizyon temsili %5,3

Türkiye sinema sektöründe kadınların temsil oranı düşüyor! Geçen yıl gösterime giren filmlerde kadın yönetmenlerin oranı %10 civarındayken, yılın 8 aylık vizyon verileri %5,3 gibi düşük bir oranı işaret ediyor. Bu tabloya bakarak 2014 sonunda filmleri vizyon şansı bulan kadın yönetmenlerin oranının en fazla %6 civarında olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.


[ 1 / 127 ]

Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi