Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Uçan Süpürge çocuk gelinler için İngiltere’ye gidiyor

Çocuk yaşta evlendirmeleri on yıldır gündemde tutan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin bu küresel soruna dikkat çekmek için ziyaret edeceği 6. ülke İngiltere olacak. 

22 Kasım’da Ankara Kadın Mitingi’nde buluşuyoruz

Ankara Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününe dikkat çekmek için tüm kadınları 22 Kasım Cumartesi Ankara Kadın Mitingine çağırıyor! Miting için saat 12:00’de Toros Sokak’ta buluşuyor ve Kolej Meydanı’na yürüyoruz. Ankara Kadın Platformu’nun çağrısı…

Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği Konferansı

Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği Konferansı 22-23 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Konferans, kapalı sınır politikasını siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel, insani ve bölgesel yönleriyle ele alarak, Kafkasya’da barışı inşa etmenin olanaklarını incelemeyi hedefliyor. 

İç Anadolu Bölgesi Kadın Örgütleri Arasında Toplumsal Dönüşüm İçin Güç Birliği Çalıştayı

Uçan Süpürge’nin 23 Aralık 2013’te ilkini düzenlediği “İç Anadolu Bölgesi Kadın Örgütleri Çalıştayı”nın ikincisi 21-23 Kasım 2014 tarihlerinde katılımcıların oylarıyla seçilen Eskişehir’de KA.DER ev sahipliğinde yapılacak. Çalıştaya bölgede örgütlenen her görüşten kadınlar, kadın ortak paydasında buluşmak üzere katılacaklar.

Çocuk yaşta evliliklere hayır!

Uçan süpürge tüm ekibi ve katılmak isteyen herkesle birlikte İstanbul Maratonu’nda “çocuk yaşta evliliklere hayır” dedi.  

“Kadınlar doğuştan sanayici”

Sema Karaoğlu Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı. Tek marifeti bu değil: Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Başkanlığı yapıyor, kendisine ait Karaoğlu Çiftliği’ni işletiyor, bir kozmetoloji merkezinin sahibi, aynı zamanda bir özel hastanede de hekimliğe devam ediyor… 

Time dergisi ‘feminist’ sözcüğü kaldırılsın diyor!

Time dergisi, 15 maddelik “İngilizceden çıkartılması gereken sözcükler” listesi hazırladı ve okurlarının oyuna sundu. Ağza dolanan, moda olan sözcükleri hedef alan listede ‘feminist’ de vardı. Ankete katılanlar yüzde 50 ile en çok feminist sözcüğünü oyladı. 

Şirin Tekeli’nin anımsattığı…

Feminist yazar ve akademisyen Şirin Tekeli, geçen hafta bir sempozyumda söze ‘Siz hiç feminist bir yayın için yemek tarifi yazdınız mı’ sorusuyla başladı. O yazmıştı; 2000’lerin henüz başında, Uçan Süpürge’nin “Feministler de Yemek Yapar” adlı kitabına… 

Akademyaların Cinsiyetçiliği Üzerine

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu ve İstanbul Kadın Müzesi, Türkiye’de kadınların üniversiteye girme hakkını elde etmelerinin 100. yılını bir sergi ve sempozyumla kutladı. 6-7-8 Kasım’da Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleşen “Akademide Toplumsal Cinsiyet Eşitliği-Uluslararası İyi Örnekler Sempozyumu” için Şirin Tekeli’nin hazırladığı açış konuşması: 

Uçan Süpürge İstanbul Maratonu’nda “çocuk yaşta evliliklere hayır” diyecek.

Bu yıl 36.sı yapılacak olan İstanbul Maratonu’nun halk yürüyüşüne Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği de katılacak. 16 Kasım Pazar günü saat 9.30'da başlayacak yürüyüşte Anadolu Yakası'nda Altunizade Köprüsü altından Avrupa Yakası’nda Beşiktaş Dolmabahçe'ye toplam 8 km yürüyeceğiz. 


[ 1 / 133 ]


 
Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi