Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Cumartesi annelerinin 500. hafta eylemine çağrı

Cumartesi Annelerinin 1995 yılında başlayan adalet mücadelesi 25 Ekim Cumartesi (yarın) günü 500. haftaya ulaşacak. Barış için Akademisyenler Girişimi 25 Ekim Cumartesi günü 500’üncüsü gerçekleşecek Cumartesi Anneleri eylemine çağrı yaptı. 

Festival Asistanı Arıyoruz

1996 yılında kurulan Uçan Süpürge, yerel ve uluslararası ağlarını her yıl geliştiren, Türkiye’de ve dünyada kadın gündemini takip eden, kadınların, kadın emeğinin ve kadın sorunlarının görünür olması için tüm iletişim kanallarını etkin biçimde kullanan, kadının insan haklarının içselleştirilmesi için çalışmalar yapan ve faaliyetlerini ülkenin tamamına yayan bir örgüt olarak çalışma arkadaşı arıyor.

Hepiniz mi uyudunuz?

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın, Niğde’de 13 yaşında intihar eden Hilal Ünal ile ilgili basın açıklaması...

“İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getiriyor musunuz?”

Ankara milletvekili Gülsün Bilgehan, TBMM Başkanlığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi. Bugün verilen önergede Bilgehan, kendini öldürdüğü bildirilen 13 yaşındaki Hilal Ünal’ı sordu. 

Hangi zihinle dönüşüm?

Birkaç gün daha konuşur unuturuz. Dün Niğde’de kendini öldüren ‘çocuk gelin’i de diğerlerinin yanına gömeriz; Kader Erten’in, Fatma Koçak’ın, Melek’in yanına… Ama bu ülkeyi yönetenlerin olup biteni yıllardır seyretmesini unutmayacağız. Onlara sormaya devam edeceğiz… 

Kadın Kurultayı bu yıl Diyarbakır’da

İlki 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son Günü etkinliği kapsamında 1998 yılında gerçekleştirilen Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı'nın on yedincisi Diyarbakır’da yapılacak.

Anne-oğul Can’lar için adalet mücadelesi sürüyor

Onur Yaser ve Hatice Can için sürdürülen adalet arayışı mücadelesine destek sağlamak amacıyla geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da bir dayanışma paneli yapıldı. Can ailesi, arkadaşları ve sivil toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelerek kurduğu Onur Yaser ve Hatice Can’larımız için Adalet Platformu’nun düzenlediği panele gazeteciler İsmail Saymaz, Burcu Karakaş ve akademisyen Öznur Sevdiren katıldı. 

Çocukluk sobelendi!

Özellikle kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılığa ve sorunlarına dikkat çekmek için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla belirlenen Dünya Kız Çocuklar Günü Bursa’da da etkinliklerle kutlandı. Dursaliye Şahan’ın haberi. 

Otobüs

Aslıhan Güze, hemen her zaman ve her yerde, metroda, tramvayda, bir restorana ya da mağazaya giriş kapısında ‘centilmenlik’ ve kibarlık olarak karşımıza çıkan toplumsal cinsiyet rollerini yaş ile ilişkilendirerek anlattı. Aslıhan Güze’nin bu rolleri örneklerle düşünmemizi ve sorgulamamızı sağlayan yazısı…  

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Genç Kurul üyelerini arıyor!

 


[ 1 / 131 ]


 
Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi