Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Yeni yasa zorla evliliği suç sayıyor

İngiltere ve Galler’de artık zorla evlendirmelerin suç kapsamına alındığı yeni bir yasa var. Çocuklarını evliliğe zorlayan ebeveyn yedi yıla kadar hapisle cezalandırılacak. 2013 yılında İngiltere hükümetine bağlı Zorla Evlilik Birimi 1302 vakayla ilgilenmişti.

Zorla evliliğe karşı: Kaşık

.

Hollanda hükümeti, göçmen nüfus içinde yaygın olan "küçük yaştaki kızların zorla evlendirilmesi" sorunuyla yeni bir mücadele yöntemi geliştirdi. Buna göre, zorla evlendirilmeye götürülen kız çocuklara havaalanı kontrolü sırasında kaşık taşımaları öneriliyor.

"Kadın Konseyi oluşturacağım"

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, toplumun yarısını oluşturan kadınların, karar mekanizmalarında yeterince yer almadığını söyledi. Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER'in kadın örgütlerinin taleplerini Cumhurbaşkanı adaylarına iletmek amacıyla düzenlenen toplantılardan ilkinin detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

Gerçekten eşit ve özgür ‘yeni’ bir Türkiye ve dünya için

Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER geçtiğimiz hafta duyurduğu, kadınların cumhurbaşkanından beklentilerini dile getirmek ve bu beklentileri tüm toplumun gündemine taşınmasını sağlamak üzere, cumhurbaşkanı adayları ile kadın örgütlerinin bir araya geldiği ve onların sorularına cevap verdiği toplantıların ilki 17 Temmuz 2014 tarihinde adaylardan Prof. Dr Ekmeleddin İhsanoğlu ile yapıldı.

Anayasa Mahkemesi`nden hükümete:

Anayasa Mahkemesi ilk kez “cinsel yönelim” ve “nefret söylemi” kavramlarını tanıdı ve eşcinsellere sapkın demenin nefret söylemi olduğunu kabul etti. Avukat Sinem Hun kendisi ve Kaos GL hakkında çıkan haberler üzerine mahkemeye bireysel başvuru yapmıştı. 

“Damatsız Gelin” haberinin aslı

“İlerleyen yaşına rağmen aradığını bulamadığı için” düğün yaptığım yazılmış; bu aşağılayıcı, incitici, cinsiyetçi dil yetmezmiş gibi tarafımca aktarılmayan bilgiler gerçeği engelleyen bir dille kurgulanıp yeni bir gerçek yazılmış. Özlem Yet yazdı.

Ev işçileri kölelik düzeni istemiyor

İMECE Ev İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Minire İnal, ev işçilerinin sigortalanması için torba yasada öngörülen kupon sisteminin kayıtdışılığı teşvik edeceğini ve büyük hak kayıplarına neden olacağına dikkat çekti.

Sansür ve gözetim faaliyetlerine çocukla ilgili hassasiyetleri ALET ETME!

Çocuk pornografisi ile mücadele konusunda harcanması düşünülen 40 milyon avro gibi büyük bir kaynağın daha etkili yöntemlere, şeffaf ve genel insan hakları esaslarına uygun bir şekilde aktarılmasını istiyoruz.

www.aletetme.org

 

Süt bankalarının sayısı artıyor

Kız çocukların daha az emzirildiği Hindistan'ın kuzeyinde ilk süt bankası geçen nisandan beri faaliyette. Ücretsiz hizmet veren süt bankası, devlete bağlı hastanede açtığı klinikte, emziren annelerin arta kalan sütünü topluyor, kullanıma uygun olan sütü pastörize edip donduruyor.

Seçim Programlarında Kadınlar: Maydonoz Olmak Ya Da Dahil Olmak

Kadınların dahiliyetine “medeniliğin vitrini” olarak önem veren CHP, “siyasetin bakıcısı” konumunda tutularak temsiliyet alamadığı bir AKP, kadınları “dünya eksikliğinden kurtulsun diye” siyasete katmak isteyen HDP...


[ 1 / 125 ]

Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi