Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004


Pınar Selek dördüncü kez beraat etti

Mısır Çarşısı patlamasından yeniden yargılanmaya başlayan sosyolog Pınar Selek hakkında beraat kararı çıktı. Seyda Selek, "Bu aldığımız dördüncü beraat. Adalet böyle gelmez ama en azından mağduriyet ortadan kaldırıldı" dedi.

Akademide kadın düşmanlığı

Akademisyen kadınlara yönelik yıpratma ve meslekten uzaklaştırma amaçlı baskılara her gün yenileri ekleniyor. Hedefe itinayla yerleştirilen kadın akademisyenler direniyor.  Akademide bir tür cadı avına dönüşen kadın düşmanlığını Yaprak Zihnioğlu, Mutlu Binark ve Canan Koca’ya sorduk. 

Elifhan Köse yalnız değil!

Berkin Elvan için yapılan anmada slogan attıkları gerekçesiyle "Başbakan'a hakaret" iddiasıyla yargılanan üç kişi bugün mahkemedeydi. Onlardan biri de Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse. Mahkeme Köse’ye 11,5 ay hapis cezası verdi. Karar temyize gönderilecek.

Kadınlara karşı şiddet erkeklerin de sorunu!

Sosyal Dönüşüm Vakfı Girişimi’nin Ataşehir Belediyesi ile işbirliği içinde hazırladığı “Aile içi Şiddete Karşı Erkek Eğitimi” başladı. Belediye erkek çalışanlarını günde dört saat olmak üzere haftada altı gün “aile içi şiddete karşı erkek eğitimine” katılmayı zorunlu tutuyor. 

Kölelik özgürlükten daha güçlü değil

Pakistanlı Malala Yusufzay ile birlikte Nobel Barış Ödülü'nü alan Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi: “Çocuklarımızın hayallerini inkar etmekten daha büyük bir şiddet yoktur. Kölelik anlayışının özgürlüğü aramaktan daha güçlü olduğunu kabul etmiyorum.”

Kadın örgütlerinin GREVIO adaylarından Yakın Ertürk Uçan Süpürge’de

Eski BM Kadınlara Karşı Şiddet Özel Raportörü Yakın Ertürk, şimdi de İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını izleyecek uzman grubu GREVIO için, kadın örgütlerinin 6 adayından biri. Ertürk bu Perşembe Uçan Süpürge’nin davetlisi olarak sözleşme üzerine bir söyleşi yapacak.

EMMA WATSON UÇAN SÜPÜRGE’YE GELEMİYOR

Hemen herkesin tanıdığı ünlü oyuncu Emma Watson, Harry Potter serisi başta olmak üzere birçok filmde rol aldı ve çok genç yaşta birçok gence başarılı performanslarıyla rol model oldu. Peki gençler ve Uçan Süpürge onu neden sevdi, davet etti.

Emma Watson festivale gelemiyor fakat Uçan Süpürge Watson’ı neden ağırlamak istedi? 

Çocuk evliliklerinin olumsuz sonuçlarını okullarda anlattık

Uçan Süpürge’nin Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu işbirliğinde hazırladığı '+18: Çocuk Evlilikleri ve Sağlık Projesi’nin pilot uygulaması geçtiğimiz hafta Konya’nın Cihanbeyli İlçesi’nden seçilen iki okulda gerçekleşti. Etkinlik iki gün boyunca sürdü ve yapılan sunuşlar ve interaktif uygulamalar, gençlerin büyük ilgisini çekti.

Anne Klein ödülü Nebahat Akkoç’a

Heinrich Böll Stiftung Derneği'nin Anna Klein adına verdiği Kadın Ödülü’nü KAMER’in kurucusu Nebahat Akkoç aldı. Bu ödülle her yıl cinsiyetlerarası demokrasinin gerçekleşmesi için çalışan kadınlar destekleniyor. Jüri gerekçeli kararında Akkoç’tan neden etkilendiklerini anlattı. 

TNSA’da çocuk gelinler

Beş yılda bir yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nın 2013 sonuçları açıklandı. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nden İlknur Yüksel TNSA-2013 ve TNSA-2008 araştırmalarında çocuk yaşta evliliklere dair sonuçları Uçan Süpürge’ye değerlendirdi.


[ 1 / 135 ]


 
Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi