Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004

  Çocuk Gelinler
BM Genel Kurulu çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklere dair tarihi öneme sahip önergeyi kabul etti

21 Kasım 2014 Cuma günü New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karara göre, tüm Birleşmiş Milletler üyeleri çocuk evliliklerini yasaklayan kanunlar çıkartmalı ve her yıl 15 milyon kız çocuğun hayatını etkileyen bu pratiğin sonlanmasına çalışmalıdır. 

Uçan Süpürge çocuk gelinler için İngiltere’ye gidiyor

Çocuk yaşta evlendirmeleri on yıldır gündemde tutan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin bu küresel soruna dikkat çekmek için ziyaret edeceği 6. ülke İngiltere olacak. 

Çocuk yaşta evliliklere hayır!

Uçan süpürge tüm ekibi ve katılmak isteyen herkesle birlikte İstanbul Maratonu’nda “çocuk yaşta evliliklere hayır” dedi.  

Uçan Süpürge İstanbul Maratonu’nda “çocuk yaşta evliliklere hayır” diyecek.

Bu yıl 36.sı yapılacak olan İstanbul Maratonu’nun halk yürüyüşüne Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği de katılacak. 16 Kasım Pazar günü saat 9.30'da başlayacak yürüyüşte Anadolu Yakası'nda Altunizade Köprüsü altından Avrupa Yakası’nda Beşiktaş Dolmabahçe'ye toplam 8 km yürüyeceğiz. 

Selim ilçesi de çocuk evliliklerine karşı!

Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için ülke genelindeki çalışmalarımız sırasında birçok il ve ilçede bu amaçla yürütülen projelere destek verdik. Adıyaman’dan İzmir’e, Bursa’dan Van’a kadar birçok ilde çocuk evlilikleri artık gündemde! Son durağımız Kars’ın Selim ilçesiydi. 

Uçan Süpürge Kars’ta

Uçan Süpürge, Kars’ın Selim İlçesinde Kaymakam Erdinç Dolu’nun öncülüğünde Selim Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan ve yürütülecek olan Erken Yaşta Evlilik Kaderiniz Olmasın Projesi’nin açılış toplantısına katılmak ve çocuk evliliklerinin farklı boyutlarını ilgililere anlatmak için Kars’ta… 

Hepiniz mi uyudunuz?

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın, Niğde’de 13 yaşında intihar eden Hilal Ünal ile ilgili basın açıklaması...

“İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getiriyor musunuz?”

Ankara milletvekili Gülsün Bilgehan, TBMM Başkanlığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi. Bugün verilen önergede Bilgehan, kendini öldürdüğü bildirilen 13 yaşındaki Hilal Ünal’ı sordu. 

Hangi zihinle dönüşüm?

Birkaç gün daha konuşur unuturuz. Dün Niğde’de kendini öldüren ‘çocuk gelin’i de diğerlerinin yanına gömeriz; Kader Erten’in, Fatma Koçak’ın, Melek’in yanına… Ama bu ülkeyi yönetenlerin olup biteni yıllardır seyretmesini unutmayacağız. Onlara sormaya devam edeceğiz… 

Çocukluk sobelendi!

Özellikle kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılığa ve sorunlarına dikkat çekmek için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla belirlenen Dünya Kız Çocuklar Günü Bursa’da da etkinliklerle kutlandı. Dursaliye Şahan’ın haberi. 


[ 1 / 14 ]

Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi