Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004

  Çocuk Gelinler
Çocuk evliliklerinin önlenmesi küresel kalkınma hedefleri arasında yer almalı

BM’ye üye 70 ülkenin oluşturduğu Açık Çalışma Grubu geçen martta çocuk evliliklerini gündemine aldı. Bu öneri üyelerin 19’u tarafından benimsendi. Destekleyenlerden biri de Türkiye. Çalışma grubuna yazacağımız mektuba bu alanda çalışan tüm sivil toplum örgütlerinin katkısını bekliyoruz. 

Yeni yasa zorla evliliği suç sayıyor

İngiltere ve Galler’de artık zorla evlendirmelerin suç kapsamına alındığı yeni bir yasa var. Çocuklarını evliliğe zorlayan ebeveyn yedi yıla kadar hapisle cezalandırılacak. 2013 yılında İngiltere hükümetine bağlı Zorla Evlilik Birimi 1302 vakayla ilgilenmişti.

Zorla evliliğe karşı: Kaşık

.

Hollanda hükümeti, göçmen nüfus içinde yaygın olan "küçük yaştaki kızların zorla evlendirilmesi" sorunuyla yeni bir mücadele yöntemi geliştirdi. Buna göre, zorla evlendirilmeye götürülen kız çocuklara havaalanı kontrolü sırasında kaşık taşımaları öneriliyor.

15 yaşındaki çocuk gelin ölü bulundu!

Bu başlık bize ne anlatıyor! 15 diyor, bu yaşta evlilikten söz ediyor, birileri onu cansız buldu diyor. O birileri sakın öldürenin ta kendisi olmasın, diye düşünüyor insan. Evlilik adı altında cehenneme düşen bir çocuk kendi kendine nasıl ölsün ki zaten? 

Çocuk Gelinler için Konya’dayız

Sabancı Vakfı desteğiyle Konya’da yürüttüğümüz Çocuk Gelinler 3 projemiz kapsamında bir kez daha Konya’dayız. Çocuk evliliklerinin önlenmesinde rolü olan kurumlarla geliştirdiğimiz işbirliğini konuşacağız, çözüm alternatiflerinin hayata geçirilmesi için kurumların rolünü tartışacağız. 

İzmir Barosu`ndan Çocuk Evlilikler Çalıştayı
Aydınlık bir 23 Nisan Çocuk Bayramına Kadar Yüzümüz Gülmeyecek!

Çocuk toplum tarafınca şekillenir; gelecekte yapacaklarından toplum sorumlu olur. “Çocuktan katil yaratmayı nasıl başardınız?” diye sorarken Rakel Dink, tam da bu toplumsal sorumluluğu işaret eder; çocukları katil de, ideal insan da yapan toplumlardır.

TÜKD`den Çocuk Gelinler Sempozyumu

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi, 2014 yılı için belirlediği hedef doğrultusunda Türkiye’de büyük sorun arz eden “çocuk yaşta evliliğe”karşı sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir bir farkındalık kampanyası başlatabilmek amacıyla, konunun uzmanlarının konuşmacılar olarak yer alacağı geniş kapsamlı bir sempozyum düzenliyor.

Konya Kurumlar arası İşbirliğiyle Çocuk Evlilikleri Sorununu Çözmeye Hazır

“Çocuk Gelinler” projesinin mimarı Uçan Süpürge Derneği, bu ilde kurumların ve sivil toplum örgütlerinin katkısıyla örnek bir önleme modeli geliştiriyor. 

Çocuk yaşta evlendirilmiş Berivan şimdi Türkiye`nin ilk kadın belediye başkanlarından!

Berivan Kılıç çocuk yaşta evlenmiş ama yaşam mücadelesinde yalnız değil, şimdi Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanları arasında olma ünvanını taşıyor. Diğer çocuk yaşta evlilik mağduru kadınlara umut oluyor.


[ 1 / 13 ]

Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi