Yaşam
  Hukuk
  Siyaset
  Eğitim
  Medya
  Ekonomi
  Kültür ve Sanat
  Şiddet
  Yerel Muhabirler Ağı
  Çocuk Gelinler
  Kısa Haberler

Uçan Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği'ne Bağışlarınız için:

Denizbank
Tunalı Hilmi Şubesi

IBAN:
TR070013400000609747700004

  Çocuk Gelinler
Uçan Süpürge Kars’ta

Uçan Süpürge, Kars’ın Selim İlçesinde Kaymakam Erdinç Dolu’nun öncülüğünde Selim Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan ve yürütülecek olan Erken Yaşta Evlilik Kaderiniz Olmasın Projesi’nin açılış toplantısına katılmak ve çocuk evliliklerinin farklı boyutlarını ilgililere anlatmak için Kars’ta… 

Hepiniz mi uyudunuz?

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın, Niğde’de 13 yaşında intihar eden Hilal Ünal ile ilgili basın açıklaması...

“İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getiriyor musunuz?”

Ankara milletvekili Gülsün Bilgehan, TBMM Başkanlığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi. Bugün verilen önergede Bilgehan, kendini öldürdüğü bildirilen 13 yaşındaki Hilal Ünal’ı sordu. 

Hangi zihinle dönüşüm?

Birkaç gün daha konuşur unuturuz. Dün Niğde’de kendini öldüren ‘çocuk gelin’i de diğerlerinin yanına gömeriz; Kader Erten’in, Fatma Koçak’ın, Melek’in yanına… Ama bu ülkeyi yönetenlerin olup biteni yıllardır seyretmesini unutmayacağız. Onlara sormaya devam edeceğiz… 

Çocukluk sobelendi!

Özellikle kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılığa ve sorunlarına dikkat çekmek için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla belirlenen Dünya Kız Çocuklar Günü Bursa’da da etkinliklerle kutlandı. Dursaliye Şahan’ın haberi. 

Çocuk evliliklerinin önlenmesi küresel kalkınma hedefleri arasında yer almalı

BM’ye üye 70 ülkenin oluşturduğu Açık Çalışma Grubu geçen martta çocuk evliliklerini gündemine aldı. Bu öneri üyelerin 19’u tarafından benimsendi. Destekleyenlerden biri de Türkiye. Çalışma grubuna yazacağımız mektuba bu alanda çalışan tüm sivil toplum örgütlerinin katkısını bekliyoruz. 

Yeni yasa zorla evliliği suç sayıyor

İngiltere ve Galler’de artık zorla evlendirmelerin suç kapsamına alındığı yeni bir yasa var. Çocuklarını evliliğe zorlayan ebeveyn yedi yıla kadar hapisle cezalandırılacak. 2013 yılında İngiltere hükümetine bağlı Zorla Evlilik Birimi 1302 vakayla ilgilenmişti.

Zorla evliliğe karşı: Kaşık

.

Hollanda hükümeti, göçmen nüfus içinde yaygın olan "küçük yaştaki kızların zorla evlendirilmesi" sorunuyla yeni bir mücadele yöntemi geliştirdi. Buna göre, zorla evlendirilmeye götürülen kız çocuklara havaalanı kontrolü sırasında kaşık taşımaları öneriliyor.

15 yaşındaki çocuk gelin ölü bulundu!

Bu başlık bize ne anlatıyor! 15 diyor, bu yaşta evlilikten söz ediyor, birileri onu cansız buldu diyor. O birileri sakın öldürenin ta kendisi olmasın, diye düşünüyor insan. Evlilik adı altında cehenneme düşen bir çocuk kendi kendine nasıl ölsün ki zaten? 

Çocuk Gelinler için Konya’dayız

Sabancı Vakfı desteğiyle Konya’da yürüttüğümüz Çocuk Gelinler 3 projemiz kapsamında bir kez daha Konya’dayız. Çocuk evliliklerinin önlenmesinde rolü olan kurumlarla geliştirdiğimiz işbirliğini konuşacağız, çözüm alternatiflerinin hayata geçirilmesi için kurumların rolünü tartışacağız. 


[ 1 / 14 ]

Copyright © 2011 - Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi